طرح «شورا ، مسجد و مردم» در مساجد شیراز اجرا می شود
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
حوزه حمل و نقل و ترافیک یکی از مهمترین و حساس ترین حوزه در شهرداری شیراز
گزارش فعالیت ۲ ساله در تصدی مسئولیت روابط عمومی شورای شهر
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

خلاصه فعالیت های عمرانی ، شهرسازی ، خدماتی و فرهنگی شهرداری منطقه چهار در دور دوم شورای اسلامی شهر شیراز – ۱۳۸۲ لغایت ۱۳۸۵

کارهایی را که انجام داده اید به مردم بگویید تا شیاطین نگویند کار نشده است. امام خمینی (ره)


امروزه لزوم شکل گیری شوراهای اسلامی شهر و روستا بر هیچ کس پوشیده نیست و همگان به دستاوردهای بزرگ این نهاد برخاسته از مردم به خوبی واقفند. بی تردید شهرداری ها را می توان از پرکارترین، فعال ترین و حساس ترین و در عین حال درگیرترین و پر مشاجره ترین سازمان های حاضر در شهرها دانست. چرا که هر شهروند از صبح تا شام به نحوی با خدمات شهرداری ها مواجه بوده و از طرفی خدمات ارایه شده توسط شهرداری ها مستلزم پرداخت هزینهتوسط شهروندان می باشد و این در حالی است که اطلاع رسانی ضعیف سازمان هایی همچون شهردای ها سبب نارضایتی مخاطبین و مراجعین به این نوع سازمان ها بوده، لذا حضور ناظرینی از مردم به عنوان نمایندگان ایشان در بین شهرداری ها اجتناب ناپذیر و تا حدودی اطمینان بخش می تواند باشد.

این وظیفه را شوراها به خوبی آزموده و به مرحله اجرا در آوردند. حضور هر یک از اعضای شورای شهر در یک منطقه از شهرداری ضمن همفکری و همراهی با شهردار منطقه و همکاران زحمتکش ایشان مأمنی است برای مراجعین و شنیدن و پیگیری مسایل و مشکلات ایشان اینجانب توفیق داشته طی سال های ۸۲ لغایت ۸۵ در منطقه چهار شهرداری افتخار خدمت گذاری عزیزان شهروند را داشته و خدمات پیش رو را جز لطف الهی و تلاش شبانه روزی و شهردار و همکاران گرامی منطقه هماره نمی دانم.

امید است روزی را شاهد باشیم که نهال نوپای شوراها با همت مردم بزرگوارمان و نگاه مدبرانه و کارشناسانه مسئولان محترم نظام به جایگاه اصلی خود که همان مدیریت واحد شهری است، برسد.

سیروس پاک فطرت

عضو شورای اسلامی شهر شیراز و ناظر شورا در منطقه چهار شهرداریضمن عرض سلام و استعانت از درگاه ایزد متعال در سال وحدت ملی و انسجام اسلامی بر آن شدیم تا گوشه ای از فعالیت های چهار ساله منطقه که مقارن با دور دوم شورای اسلامی شهر شیراز می باشد را به اطلاع شهروندان محترم برسانیم.

شهر شیراز، با توجه به قدمت و گستردگی آن موجب گردیده تا به هشت منطقه شهری تقسیم گردد. در این میان منطقه چهار شهرداری با وسعتی بالغ بر ۴۰۰۰ هکتار و تعداد مراجعه کنندگان بسیار زیادی که همه روزه به منطقه رجوع می کنند بدون در نظر گرفتن قصردشت (منطقه ۱) بزرگ ترین منطقه خدمات شهری بوده و همین امر باعث گردیده که طرح تقسیم شهرداری منطقه چهار به دو منطقه مطرح گردد و ناظر محترم شورا و شهردار منطقه پیگیر این مهم جهت تسهیل در امر پاسخگویی به ارباب رجوع و خدمات رسانی بهتر می باشند.

هم اکنون به رغم مشکلات موجود، امید است همکارانم در شهرداری شیراز و همچنین در شهرداری منطقه کما فی سابق با تلاش مضاعف و پی گیری های مجدانه بتوانند رضای خدا و رضایت شهروندان محترم این منطقه را به دست آورند.

محمد مهدی خاقانی

شهردار منطقه چهار شیرازپیگیریهای مکرر در خصوص جابجایی پلیس راه شیراز – کازرون و تقسیم منطقه چهار شهرداری به دو منطقه از جمله مواردی بود که دغدغه ناظر محترم منطقه و شهردار این منطقه را به همراه داشته و تلاش های ایشان موجب گردید تا این دو مهم در شورای محترم اسلامی شهر شیراز مصوب گردد.

به گفته آقای پاک فطرت جابجایی پلیس راه که در محدوده خدماتی شهر قرار گرفته باعث تسهیل در عبور و مرور گردیده و همچنین بار ترافیکی بلوار امیرکبیر را تا حد زیادی کاهش خواهد داد و امام تقسیم منطقه چهار شهرداری که یکی از پرجمعیت ترین و بزرگ ترین مناطق شهری می باشد، مهم ترین مطلبی بود که پیگیری های مکرری را طلب می نمود.

ازدحام بیش از حد ارباب رجوع در منطقه، خدمات رسانی در طرح منطقه، انجام پروژه های عمرانی و … از جمله مشکلاتی است که در صورت تقسیم منطقه قسمت اعظم آنها مرتفع خواهد گردید و موجب می گردد که ارباب رجوع رضایت بیشتری داشته باشد.

از دیگر اقدامات مؤثر به موارد زیل می توان شاراه کرد:

۱٫ آزاد سازی و باز سازی باغ بزرگ جنت که بعد از گذشت ۲۷ سال از حالت انحاری به پارک عمومی تبدیل گردید و از سال ۱۳۸۴ رسماً بازگشایی شد.

۲٫ پیگیری الحاق اراضی ۱۰۴۵ هکتاری از منطقه به محدوده شیراز با لحاظ محاصبه هزینه خدمات سهم شهرداری به صورت ۲۰% که به تصویب شورای اسلامی شهر شیراز رسانده شد.

۳٫ حضور در مساجد و حسینه ها به منظرو دیدار با مردم و بررسی مشکلات آنان به اتفاق شهردار و معاونین منطقه.

۴٫ دیدار حداقل ۲ جلسه در هفته با ارباب رجوع و بررسی مشکلات آنان به اتفاق شهردار و معاونین منطقه.

۵٫ حضور مستمر و فعال در کمیسیون ماده صد شهرداری.

۶٫ پیگیری و تشکیل یاوران شورا در تمامی محلات تحت پوشش منطقه که پل ارتباطی بین مردم و مسئولین شهرداری و شورا می باشند.

لازم به ذکر است که طی چند سال اخیر یکی از ستادهای فعال نوروزی در این منطقه شکل گرفته که در سال ۸۶-۸۵ ستاد مزبور در منطقه باغ جنت فعال بوده است.

هم اکنون برغم محدودیت های موجود چشم اندازی به فعالیت های شهرداری این منطقه که با هم فکری و نظارت ناظر محرتم شورا و تلاش مسئولان و خدمتگذاران شما در منطقه انجام گرفته است،

»» فعالیت های عمرانی

— احداث بوستان های امیرکبیر، امام رضا، ایمان و مرمت و بهسازی بوستان های درکی، صاحب الامر، کودک، حدیث و همچنین احداث پنج سرویس بهداشتی عمومی.

— احداث بلوار سفیر حدفاصل بلوار امیرکبیر تا بلوار رحمت و ادامه آن تا کمربندی.

— زیرسازی و آسفالت کل فاز سه میانرود به مبلغ ۳،۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال.

— اصلاح و ترمیم و زیرسازی کانال های تاسیساتی فاز یک و دو شهرک های میانرود، سجادیه سیمان، سروش غربی و روبروی کارخانه سیمان مجموعاً به مبلغ ۱،۷۲۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال.

— احداث میدان شهید رودکی ۱،۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال.

— محوطه سازی بوستان ایرانی ۲،۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال.

— بلوار ۴۵ متری پاسارگاد ۴،۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال.

— بلوار زاگرس و کوچه های منشعب از آن ۲،۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال.

— بلوار مهدیه ۱،۰۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال.

— بلوار شهید روزیطلب ۶۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال.

— بلوار طلوع ۲۷۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال.

— شهرک های بهاران و فرزانگان جمعاً ۴،۰۸۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال.

— ایجاد فضای سبز مقابل منطقه ۳،۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال.

— ساماندهی رفوژ وسط بلوار امیرکبیر حدود ۹ کیلیومتر و بلوار والفجر به طول ۴ کیلومتر جمعاً به مبلغ ۲،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال.

— پیاده رو سازی خیابان انقلاب، اصلاح نژاد، سیاحتگر و زرهی به مبلغ حدود ۴،۷۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال.

— دو مورد زمین مینی فوتبال در کشن و میانرود به مبلغ ۷۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال.

— زیرسازی و لبه گذاری و آسفالت خیابان ها و کوچه های سطح منطقه، پل عابر پیاده و چندین پروژه دیگر از عمده فعالیت های منطقه می باشد.

لازم به ذکر است که مجموع کل جدول گذاری، زیر سازی و آسفالت در یک دوره چهار ساله در منطقه بالغ بر هشتصد و چهر هزار متر مربع می باشد که در این خصوص مبلغی در حدود ۴۵،۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال هزینه گردیده است.

در دوره دوم شورای محترم اسلامی که توجه خاصی به منطقه محروم داشته در بخش محرومیت زدایی نیز فعالیت هایی انجام شده است. در این بخش به جدول گذاری، کانیوا گذاری و زیر سازی و آسفالت کوچه ها و معابر محله های کشن، عادل آباد، درکی، شاقل بیگی، احمد آباد و شهرک رضوان که در قالب محرومیت زدایی جمعاً مبلغ ۳،۷۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال هزینه گردیده می توان اشاره کرد.

توسط معاونت محترم فنی و عمرانی شهرداری شیراز نیز طرح های عمرانی قابل توجهی در منطقه صورت گرفته که به بخشی از آنها اشاره می کنیم.

— پارک معلم واقع در میدان معلم.

— تقاطع غیر همسطح یادگار امام (ره).

— تقاطع غیر همسطح در حال احداث کمربندی.

— تقاطع غیر همسطح عدالت.

— بلوار ۶۰ متری مطهری جنوبی واقع در گلشن.

— میدان زیبای پارسه واقع در بلوار باهنر جنوبی.

— پارک شقایق و پارک جنت که با سروهای زیبای خود یکی از پارک های کم نظیر شیراز و ایران می باشد.

»» فعالیت های شهر سازی

شهرداری منطقه چهار که خدمات رسانی به محدوده بالغ بر ۴۰۰۰ هکتاری را به عهده دارد پاسخگوی در حدود ۴۰۰ هزار نفر از ارباب رجوعان این منطقه می باشد. این منطقه که بدون در نظر گرفتن باغات قصردشت بزرگ ترین منطقه شهری محسوب می شود. از شمال به باند جنوبی بلوار پاسداران، از باسکول نادر تا میدان معلم، از غرب به بلوار ایمان جنوبی و امتداد آن تا جنوب کمربندی و پل چنار راهدار، از جنوب به شهرک میانرود و از شرق به باند غربی بلوار عدالت تا باسکول نادر محدوده می شود.

طبق آمار این منطقه در چهار ساله گدشته بیشترین رشد جمعیت و بیشترین آمار صدور پروانه ساختمانی را به خود اختصاص داده است. در راستای به هنگام سازی اطلاعات و تاسریع در امر پاسخگویی به ارباب رجوع در واحد فنی اقدامات زیر صورت گرفته است.

۱٫ تهیه نقشه حریم شهر.

۲٫ تهیه نقشه کارشناسی فنی.

۳٫ تهیه نقشه املاک منطقه.

۴٫ منطبق نمودن رطح های تفصیلی روی نقشه ها و طرح موجود و تفصیلی.

۵٫ انتقال مصوبات کمیسیون ماده ۵ روی نقشه ها و طرح موجود و تفصیلی.

۶٫ ایجاد بانک اطلاعاتی نقشه های تفثیلی.

۷٫ کامپیوتری نمودن واحد توسعه و معابر.

۸٫ کامپیوتری نمودن مراحل صدور پروانه ساختمانی.

لازم به ذکر است که این منطقه در راستای رسیدن به طراحی شهری و سیمای بصری مناسب تنها منطقه ای است که اقدام به مشخص نمودن ضوابط کلی به صورت پلان و نمای ساختمان های شهری را نموده است.

»» فعالیت های فرهنگی

با رهنمودهای ناظر محترم شورای اسلامی شهر شیراز و شهردار محترم منطقه در راستای اخداق فرهنگی گام های موثری در چهار ساله گذشته برداشتیم که فهرست وار به پکیده ای از آنها بسنده می کنیم.

۱٫ بر پایی زیارت عاشورا همه ساله در دهه اول محرم.

۲٫ برگزاری دو دوره مسابقه بزرگ نقاشی دیوار تحت عنوان ولایت و پیامبر اعظم (ص).

۳٫ تهیه لوح فشرده فعالیت های چهار ساله منطقه همراه با صدا گذاری، تدوین، میکس و طراحی.

۴٫ تهیه بروروهایی از فعالیت های یک ساله شهرداری منطقه.

۵٫ پاسخگویی به مشکلات مردم از طریق واحد ۱۳۷ شهرداری.

۶٫ نصب اولین تلویزیون بزرگ شهری در شیراز واقع در پارک معلم که مورد استقبال عموم قرار گرفته است.