خلاصه فعالیت های عمرانی ، شهرسازی ، خدماتی و فرهنگی شهرداری منطقه چهار در دور دوم شورای اسلامی شهر شیراز – ۱۳۸۲ لغایت ۱۳۸۵
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

گزارش فعالیت ۲ ساله در تصدی مسئولیت روابط عمومی شورای شهر

حوزه حمل و نقل و ترافیک یکی از مهمترین و حساس ترین حوزه در شهرداری شیراز

به نام خدا

روابط عمومی ها، بستر مناسب را برای ارتباط تنگاتنگ بین سازمان و مخاطب به منظور رسیدن به تفاهم و تشریک مساعی با استفاده از فنون و ابزارهای ارتباطی نوشتاری، دیداری و شنیداری فراهم می کنند، لذا در همین راستا، با شکل گیری شورای دوم شهر شیراز، همزمان با انتخابات هیأت رئیسه و واگذاری مسئولیتها، عدم جایگاه روابط عمومی در ساختار شورا، اعضای محترم را بر آن داشت تا با تعیین مسئول روابط عمومی، زمینه ارتباط متقابل بین شورا و مردم و سایر مسئولان را نهادینه کرده و اصل پاسخگویی به مخاطبان را سرلوحه فعالیت های خود قرار دهد. امروز بحمداله پس از گذشت دو سال از فعالیت های روابط عمومی شورای شهر شیراز، حسب وظیفه، اقداماتی در عرصه اطلاع رسانی و برقراری تعامل با مخاطبان رقم خورده است که خلاصه ای از آن به همراه عکس و تصویر تقدیم حضورتان می گردد.

امید است این فعالیت های فرهنگی، مرضی حضرت حق تعالی (جل جلاله) قرار گیرد.

۱٫ با توجه به نوپا بودن واحد روابط عمومی، تجهیز و استفاده از فنون و ابزارهای ارتباط رسانی در اولویت قرار گرفت که به لطف خداوند سبحان و مساعدت هیأت رءیسه محترم شورا این امر تا حدودی محقق شد. از جمله آن می توان به حضور کارشناس آشنا در زمینه روابط عمومی، اختصاص اتاق مستقل، تجهیز رایانه، دوربین عکاسی و وسائل صوتی و تصویری و … اشاره کرد.

۲٫ برقراری ارتباط تنگاتنگ و مستمر با جراید و مطبوعات محلی و حضور خبرنگاران و عکاسان رسانه های جمعی، گامی ارزشمند در اطلاع رسانی سریع و به موقع اخبار و اطلاعات شورا به جامعه بود که در این ارتباط در طول دو سال گذشته بالغ بر ۱۲۰۰ مطلب خبری در نشریات محلی به چاپ رسید.

۳٫ راه اندازی سایت اینترنتی شورا با نام “www.shoora.shirazcity.org“، از دیگر اقدامات بنیادی روابط عمومی برای انعکاس سریع مصوبات شورا و برقراری ارتباط با مخاطبان به شمار می رود که این موضوع مورد توجه بسیاری از شوراهای شهرها قرار گرفته و ضمن تقدیر خواستار ارائه طریق شده اند.

نمونه ای از اخبار منعکس شده از طریق وب سایت شورا

۴٫ انتشار ماهنامه خبری شورای اسلامی شهر شیراز با عنوان “نسیم شیراز” افق تازه ای در عرصه اطلاع رسانی اخبار و اطلاعات شورا و تنویر افکار عمومی پدید آورد. این نشریه ی خبری که با صرف زمان و وقت زیاد در چندین جلسه شورا به بحث گذاشته شد نهایتاً به تصویب اعضای محترم شورا رسید و با تلاش پیگیر و مستمر روابط عمومی تهیه مجوز لازم پیگیری و به یاری خداوند یکتا نخستین شماره آن در اردیبهشت سال ۱۳۸۳ انتشار یافت و تاکنون هشت شماره منتشر و توزیع شده است. اخبار یکماهه شورای شهر، مصویات شورا، انعکاس مشکلات مردم از طریق ستون “شما و شورا”، ارایه گزارش های مختلف و انعکاس فعالیت های فرهنگی و عمرانی توسط شهرداری در سطح شیراز عناونی مختلفی است که ماهانه در نشریه منعکس می گردد.

نمونه ای از نشریه شورای اسلامی شهر شیراز (تیراژ هر شماره در ماه ۶۰۰۰ نسخه)

۵٫ برقراری ارتباط مستقیم و چهره به چهره اعضای محترم شورا با مردم (در راستای طرح شورا، مسجد، مردم) از ابتکاران روابط عمومی دور دوم بود که بر اساس آن، اعضای محترم شورای اسلامی شهر شیراز در یکی از مساجد و یا حسینه های مناطق مختلف شیراز حضور یافته و از نزدیک با مسایل و مشکلات منطقه آشنا و نسبت به رفع آن با همکاری مسئولان شهرداری اقدام می نمایند. شایان ذکر است، برای تسریع در رفع مشکلات شهروندان، مسئولان شهرداری یا سایر ادارت مربوطه در این دیدارها، اعضای شورای شهر را همرانی می نماید.

شرکت در یکی از برنامه های شورا – مسجد – مردم (حسینه سیمان – منطقه ۴ شهرداری)

 

شرکت اعضاء محترم شورای اسلامی شهر شیراز در یکی دیگر از برنامه های شورا – مسجد – مردم (مسجد الزهرا – قبله – ۲۴/ ۱/ ۸۳)

۶٫ ارایه گزارش مصوبات و دیگر فعالیت های شورا با هماهنگی و توسط سخنگوی شورا هر هفته روزهای سه شنبه از ساعت ۴۵/ ۷ تا ۸ صبح از دیگر پیگیریهای روابط عمومی در عرصه اطلاع رسانی به مردم بوده است که جایگاه خوبی را در بین شنوندگان برنامه رادیوئی صبح و زندگی به صورت مستقیم و زنده در بر داشته است، لازم به ذکر است کل مطالب عنوان شده توسط روابط عمومی ضبط و نگهداری می گردد.

۷٫ از دیگر افتخارات روابط عمومی شورای دوم که با هماهنگی و مساعدت معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز و معاونت صدای مرکز فارس صورت گرفته است (ایجاد برنامه رادیوئی شهر و شهروند می باشد) که هر هفته روزهای سه شنبه اعضاء محترم شورا و شهرداران به طور مستقیم با مردم سخن گفته و از طریق همین برنامه گزارش کمیسیون ها و دیگر فعالیتها بیان می شود.

۸٫ علی رغم گذشت یک دوره چهار ساله از عمر شورای اول، وزارت محترم کشور آرم مشخصی را برای شوراها تدوین نکده بود که این موضوع مورد توجه روابط عمومی قرار گرفت و طرح آرمی ابتکاری را تهیه و پس از آگهی در روزنامه های محلی در نهایت آرم فعلی به تصویب اعضاء محترم رسانده شد.

توضیح آرم: (طراحی و ترسیم آرم توسط کارشناس روابط عمومی)

۱- آرم از حرف (ش) ابتدای کلمات شورا – شهروند و شیراز تشکیل شده.

۲- دندانه های حرف (سـ) و نقطه های آن هر کدام از سه قسمت که نشانگر تعامل سه مجموعه با یکدیگر است. (شورا، شهروند، شهرداری)

۳- ترکیب قرار گرفتن سه نقطه به سمت بالا اهداف متعالی شورای اسلامی را بیان می کند که اصل هدف الی الله می باشد.

۴- گل لوتوس وسط آرم علاوه بر مشخصه های تاریخی و فرهنگی شیراز با توجه به نوع قرار گرفتن گلبرگهای پیرامون، تصمیم گیری شورائی را تداعی می کند.

۵- دایره پیرامون آرم علاوه بر حفظ تقارن آرم واحد بودن کل مجموعه را نشان می دهد.

۹٫ هماهنگی برای برپایی جلسات، سمینارها و … که در این باره، می توان به سومین اجلاس کمیسیونهای فرهنگی، اجتمااعی کلان شهرها در تاریخ ۲۳/ ۱۱/ ۸۲ و نهمین اجلاس مجمع شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور همایش کلان شهرها در اردیبهشت ۸۳ اشاره کرد.

برگزاری کمیسیونهای بودجه و عمران مجمع مشورتی کلانشهرها (هتل هما – شیراز – اردیبهشت ۱۳۸۳)

سومین اجلاس کمیسیونهای فرهنگی – اجتماعی کلانشهرها در بهمن ماه ۱۳۸۲ ( دبیر اجلاس: سیروس پاک فطرت )

۱۰٫ از دیگر اقدامات روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

» حضور فعال در برنامه عصرانه رادیو در نمایشگاه دستاوردهای صدا و سیمای مرکز فارس

» تهیه و توزیع مجلدهائی با عنوان “مصوبات شورا” برای استفاده اعضای محترم شورا

» هماهنگی برای بازدید اعضای محترم از ادارت، کارخانجات، NGO ها و … و پیگیری انعکاس آن در مطبوعات

» تهیه، تنظیم، انعکاس، جمع آوری و تحلیل فرمهای نظرخواهی در ایام تعطیلات نوروز بین مسافران و مهمانان نوروزی

» شناسایی و تجلیل از چهره های فرهیخته و قهرمان شهر و انعکاس آن در رسانه های جمعی

» برگزاری جلسات پرسش و پاسخ اعضای محترم شورای شهر با مردم در پارک شهر در جنب نمایشگاه کتاب

» تهیه لوح های تقدیر به مناسبت های مختلف

» تهیه کارت و کاغذ سربرگ برای اعضای محترم شورا

» تهیه و نصب صندوق انتقادات و پیشنهادات در نواحی مختلف شهرداری با هداف آگاهی از دیدگاه های شروندان و چاپ آن از طریق نشریه نسیم شیراز و تلاش در اخذ پاسخ لازم از مسئولین مربوطه و انعکاس در شماره های بعدی نشریه

» جمع آوری سؤالات مردمی و پاسخگوئی به آن

» تنظیم بیانیه در مناسبتهای مختلف و ارائه پیامهای تبریک و تسلیت در مطبوعات (انجام مصاحبه مطبوعاتی)

» ارتباط و هماهنگی نزدیک با مجموعه معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز و استفاده از امکانات مورد لزوم


در پایان خداوند سبحان را سپاسگزاریم که توفیق عنایت فرمود تا در این زمان هر چند کوتاه، خدمتی ناپیز، اما صادقانه را در این بستر فرهنگی ارایه نماییم که بی تردید، ابراز محبت و مساعدتهای ارزشمند اعضای محترم شورای شهر، شهردار محترم شیراز و معاونت محترم فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز، مسئول محترم امور اداری و دبیرخانه شورا و کارشناس محترم روابط عمومی شورا، رفیق راهمان بوده است و در این مجال، از همه عزیزان صمیمانه سپاسگزارم و توفیقات روزافزون شان را در پرتو عنایات الهی خواستارم.


با آرزوی توفیق الهی

سیروس پاک فطرت

مسئول روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز

خرداد ماه ۱۳۸۴